بازار جهانی روغن خوراکی

بازار جهانی روغن خوراکی

تحقیقات بازار نشان می‌دهد که بازار جهانی روغن خوراکی [1] با اندازه بازار 96،878 میلیون دلار در سال 2019، تا پایان سال 2025 رشدی با نرخ مرکب سالانه (CAGR) 57/3 % خواهد داشت و ارزش این بازار به 119،571 میلیارد دلار خواهد رسید. بر اساس آمار چشم انداز کشاورزی OECD-FAO  تخمین زده شده است در سال 2019- 2028 سرانه سالانه مصرف روغن نباتی 0.9 % رشد کند.

تحقیقات بازار نشان دهنده آن است که کشورهای در حال توسعه به افزایش رشد بازار روغن نباتی کمک می کنند. در چین، میزان مصرف روغن نباتی سرانه حدود 30 کیلوگرم و برای برزیل سرانه حدود 24 کیلوگرم پیش‌بینی شده است. برای کشورهای در حال توسعه، سرانه مصرف روغن نباتی با نرخ رشد 0.4٪ در سال به 27 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. پس از چین، هند دومین مصرف کننده بزرگ است و به عنوان وارد کننده شماره یک روغن نباتی در سطح بین المللی قرار دارد.

تقسیم بندی بازار جهانی روغن خوراکی

 پایش خرده فروشی شتاب دار بودن بخش خرده‌فروشی نشان میدهم و همچنین افزایش تولید روغن و بازده محصول، افزایش آگاهی از سلامتی در بین مصرف کنندگان همراه با افزایش استفاده در صابون ها و محصولات مراقبت از پوست و مو از عوامل اصلی رشد بازار هستند.

تولید جهانی روغن نباتی به خرد کردن دانه های روغنی و تولید گیاهان روغن دائمی گرمسیری، به ویژه روغن نخل بستگی دارد. ملاحظه می‌شود که تولید جهانی روغن نخل در ده سال گذشته از تولید سایر روغن های خوراکی فراتر رفته است. همچنین پیش‌بینی می‌شود که این نرخ تولید طی دوره پیشرو کاهش یابد. حداکثر تولید روغن نخل در مالزی و اندونزی متمرکز است و بیش از یک سوم کل روغن نباتی در جهان را تشکیل می دهد. با توجه به گزارش بازار پیش‌بینی می‌شود تولید در اندونزی نسبت به دوره پیش‌بینی شده 1.8٪ در سال افزایش یابد که در مقایسه با 6.9٪ سالانه در دهه گذشته بسیار کمتر است. این کاهش رشد، علاوه بر ضوابط پایدار کشاورزی، به افزایش شدید سیاست های زیست محیطی از سوی واردکنندگان عمده روغن نخل نسبت داده می‌شود. از این رو، پیش‌بینی می‌شود با گسترش این امر، گسترش منطقه روغن نخل در مالزی و اندونزی کند شود.

تقسیم بندی منطقه ای بازار جهانی روغن
تقسیم بندی منطقه ای بازار جهانی روغن خوراکی

یکی از پرمصرف‌ترین محصول در بازار روغن خوراکی، روغن پخت‌وپز است که تحقیقات بازار نشان می‌دهد اندازه بازار این محصول در سال 2019 بالغ‌بر 168.4 میلیارد دلار تخمین زده شد. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2027 این میزان به 213.1 میلیارد دلار برسد و از سال 2021 تا 2027 نرخ مرکب سالانه (CAGR) 5/5 % را ثبت کند. بیشترین سهم از این بازار متعلق به روغن نخل است.

غنی‌سازی روغن پخت‌وپز، فرآیندی در حال ظهور است که منظور، افزودن بی‌شمار عناصر ریزمغذی به روغن پخت‌وپز برای افزایش ارزش غذایی روغن است. طبق FSSAI، غنی‌سازی روغن پخت‌وپز می‌تواند به فرد کمک کند 25-30 درصد از رژیم غذایی موردنیاز ویتامین D & A را تأمین کند. بعلاوه، این روند غنی‌سازی به دلیل کمبود عمده ویتامین‌های A و D در هند آغاز شد که تقاضا برای پخت‌وپز غنی‌شده بازار جهانی را هدایت می‌کند.

بازار جهانی روغن پخت‌وپز بر اساس نوع محصول، کانال توزیع و منطقه تقسیم‌بندی شده است. بر اساس نوع محصول، بازار جهانی به روغن پالم، روغن سویا، روغن آفتابگردان، روغن بادام‌زمینی، روغن‌زیتون، روغن کلزا و سایر محصولات تقسیم می‌شود. با کانال توزیع، بازار به هایپرمارکت / سوپرمارکت، فروشگاه خرده‌فروشی مستقل، تجارت به تجارت و کانال فروش آنلاین طبقه بندی می‌شود. ازنظر منطقه، بازار جهانی در سراسر آمریکای شمالی (ایالات‌متحده، کانادا و مکزیک)، اروپا (انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، روسیه و بقیه اروپا)، آسیا و اقیانوسیه (چین، هند، ژاپن، آسه آن، استرالیا و سایر مناطق آسیا و اقیانوسیه) و LAMEA (برزیل، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی و بقیه LAMEA).

دسته بندی روغن خوراکی بر اساس نوع
تقسیم بندی بازار جهانی روغن پخت و پز بر اساس نوع

بر اساس نوع محصول، بازار جهانی به روغن پالم، روغن سویا، روغن آفتابگردان، روغن بادام‌زمینی، روغن‌زیتون، روغن کلزا و سایر محصولات طبقه بندی می‌شود. تحقیقات بازار نشان میدهد، در سال 2019، بخش روغن نخل بالاترین سهم بازار را به دلیل ارزش غذایی بالای قیمت‌های رقابتی به خود اختصاص داده است، بااین‌حال، بخش دیگر به‌احتمال‌زیاد سریع‌ترین رشد در طول دوره پیش‌بینی است.

دسته بندی روغن بر اساس کاربر

بر اساس کاربر نهایی، بازار به بخش مسکونی، خدمات غذایی و فرآوری مواد غذایی تقسیم می‌شود. بخش مسکونی ازنظر سهم بازار پیشتاز است و تقریباً نیمی از درآمد روغن پخت‌وپز را تأمین می‌کند. بااین‌حال، انتظار می‌رود بخش خدمات غذایی سریع‌ترین رشد در طول دوره پیش‌بینی باشد.

تقسیم بندی بازار جهانی روغن
تقسیم بندی بازار جهانی روغن پخت و پز بر اساس کانال توزیع

بر اساس کانال توزیع، بازار به هایپرمارکت / سوپرمارکت، فروشگاه‌های مستقل خرده‌فروشی، تجارت به تجارت و کانال‌های فروش آنلاین طبقه بندی می‌شود. بخش هایپر مارکت / سوپرمارکت‌ها بر بازار تسلط دارند. بااین‌حال، انتظار می‌رود بخش آنلاین با بالاترین CAGR در دوره پیش‌بینی رشد کند.

تقسیم بندی جهانی بازار روغن خوراکی

برخی از بازیکنان اصلی که در تجزیه‌وتحلیل بازار روغن پخت‌وپز دیده می‌شوند شامل شرکت Archer-Daniels-Midland، روغن نباتی آمریکایی، Bunge Limited، Cargill، روغن فوجی، Indo Agri، J-Oils، Louis Drayfus Company، Richardsons International و Wilmar International هستند.

تجزیه‌وتحلیل تأثیر COVID-19

بخش خدمات غذایی بازار روغن پخت‌وپز به دلیل همه‌گیری بسته شدن هتل‌ها و رستوران‌ها در سراسر جهان برای تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به‌شدت تحت تأثیر قرار گرفت.

تولیدکنندگان در حال درک استراتژی هایی هستند که با استفاده از تغییر شکل کانال‌های فروش و همچنین نوآوری در محصول، از شرایط موجود احیا می‌شوند.

مدت‌زمان شیوع ویروس همچنان یک عامل کلیدی در ارزیابی تأثیر کلی بیماری همه‌گیر است. بااین‌حال، انتظار می‌رود صنعت جهانی روغن پخت‌وپز برای بخش خدمات غذایی پس از سال 2021 تثبیت شود.


اصطلاحات

[1] Edible Oil

تحقیقات بازار وبلاگ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب قبلی
بازار جهانی کیک
مطلب بعدی
بازار چای در جهان