بازار چای در جهان

بازار جهانی چای

اندازه بازار جهانی چای با گردش مالی بالغ‌بر 55144 میلیون دلار در سال 2019، با نرخ رشد مرکب سالانه  (CAGR) 6/6 % از سال 2020 تا 2027 است. تحقیقات بازار نشان می‌دهد این بازار در سال 2027 به گردش مالی بالغ‌بر 68950 میلیون دلار برسد. چای سبز با فروش 16362 میلیون دلار بیشترین سهم از بازار در سال 2019  داشته است که تخمین زده می‌شود در سال 2027 این مبلغ به 26110 میلیون دلار برسد. چین در این بازار توانسته در سال 2019 سهم قابل‌توجهی از این بازار را در دست داشته باشد و بالاترین میزان گردش مالی را به خود اختصاص دهد.

چای یک نوشیدنی معطر [1]است که از گیاهی به نام Camellia sinensis گرفته می‌شود. این گیاه به دلیل وجود تعدادی آنتی‌اکسیدان قوی و مواد معدنی همچون پتاسیم، منگنز، منیزیم و کلسیم یک نوشیدنی سالم محسوب می‌شود. مصرف منظم چای به کاهش آسیب سلولی ناشی از رادیکال آزاد و همچنین کاهش کلسترول و کاهش وزن کمک می‌کند.

اضافه کردن مواد سالم اضافی در چای توسط تولیدکنندگان مختلف چای در بازار موجب رشد این بازار شده است. تحلیل مصرف کنندگان نشان دهنده روند افزایشی مصرف انواع قهوه در کشورهای مختلف جهان این امر می‌تواند یکی از مهم ترین دلایل مهار برای بازار جهانی چای محسوب شود.

بازار چای را می‌توان بر اساس نوع، بسته‌بندی، کانال توزیع، کاربرد و منطقه دسته‌بندی نمود. بر اساس نوع چای می‌توان آن را به  چای سبز، چای سیاه، چای عطری، چای میوه‌ای و گیاهی و .. تقسیم‌بندی نمود. تقسیم‌بندی  بر اساس بسته بندی [2] را می‌توان به بسته‌های پلاستیکی، مقوایی، قالب‌های آلومینیومی، چای فله‌ای و چای کیسه‌ای تقسیم نمود. از طریق کانال توزیع بازار چای در سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروشگاه‌های رفاهی، فروشگاه‌های تخصصی، فروشگاه‌های آنلاین و .. دسته‌بندی کرد.

دسته بندی چای
انواع دسته بندی چای

بازار چای بر اساس نوع چای

در این بازار، چای سبز  با نرخ رشد مرکب سالانه  (CAGR) 9/8 %  پیش‌بینی می‌شود بیش‌ترین میزان رشد را در بین رقبای خود خواهد داشت. این در حالی است که بر اساس تحقیقات بازار، در سال 2018 چای سیاه بالاترین میزان مصرف را داشته باشد. می‌توان گفت با توجه به افزایش میزان آگاهی مصرف‌کننده نسبت به خواص گیاهی چای سبز و همچنین خاصیت تناسب‌اندام این چای و افزایش تبلیغات در این حیطه، رشد بیشتری در این نوع چای در سال‌های آینده در بازار جهانی مشاهده خواهد شد.

دسته بندی چای

 

بازار چای بر اساس بسته‌بندی

اگر بخواهیم بازار چای را بر اساس نوع دسته‌بندی بررسی کنیم می‌توان مشاهده کرد که چای با بسته‌بندی مقوایی بیشترین سهم را تا به امروز در صف فروش  داشته است این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود چای کیسه‌ای به دلیل راحتی و سریع بودن در هنگام دم کشیدن نرخ فروش بالاتری در این بازار داشته باشد.

 

بسته بندی چای

 بازار چای بر اساس کانال توزیع

در سال 2019 سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیش‌ترین سهم از این بازار را به خود اختصاص دادند. می‌توان گفت بازار خرده فروشی در این بازار می‌تواند گزینه محبوبی برای مصرف‌کنندگان این محصول باشد که باعث ایجاد فضای رقابتی گسترده‌ای در این بازار شده است. با این‌حال، تحقیقات بازار نشان می‌دهد با توجه به افزایش میزان استفاده از تلفن همراه هوشمند در جهان، خرید آنلاین بتواند بیشترین سهم فروش در بازار را کسب کند.

 

 

 

بازار چای بر اساس کاربرد

پس از بررسی دسته بندی چای بر اساس کاربرد می‌توان فهمید که تا به امروز بیشترین  فروش درزمینه ی خرید خانگی بوده است. این در حالی است که با توجه به افزایش مشتریان کافه‌ها و هتل‌ها، بخش تجاری در این حوزه، فروش بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد.

 

نوع کاربردی چای

بازار چای بر اساس منطقه

بر اساس منطقه فروش آسیا، اقیانوسیه و اروپا برجسته‌ترین بازار منطقه‌ای را در جهان دارا هستند. پیش‌بینی می‌شود چین به دلیل مناسبت های فرهنگی بیشترین میزان مصرف را کسب کند.

 

از بازیگران اصلی این بازار میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

بازار منقطه ای چای

  • Tata Consumer Products
  • Unilever
  • Associated British Foods Plc
  • Barry’s Tea
  • ITO EN, LTD
  • Dilmah Ceylon Tea Company PLC.
  • “برای دسترسی به اطلاعات فوق در بازار ایران با ما تماس بگیرید”

————————————————————————————————————————————————————-

اصطلاحات

[1] Aromatic Beverages

[2] Packaged Tea Industry

تحقیقات بازار وبلاگ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب قبلی
بازار جهانی روغن خوراکی
مطلب بعدی
تحقیقات بازار